INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Augustyn Świder      Augustyn Świder, wizerunek na podstawie ilustracji z 1920 roku (TŚ).

Augustyn Świder  

 
 
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Świder Augustyn, pseud.: Kuba z Jagód, Robotnik, Sfinks (1886—1923), poeta, publicysta, działacz i powstaniec śląski, chorąży Wojska Polskiego.

Ur. 16 VIII w robotniczej osadzie Kopanina koło Świętochłowic (pow. bytomski), był synem Franciszka (zm. 1909), od r. 1888 robotnika huty cynku «Silesia» w Lipinach (obecnie dzielnica Świętochłowic), i Marii z Nygów. Miał trzy siostry i brata.

Po ukończeniu ośmioklasowej niemieckiej szkoły powszechnej w Lipinach pracował tam Ś. w hucie «Silesia». Z Feliksem Maniurą zorganizował 3 I 1901 oddział Tow. Gimnastycznego «Sokół»; uczył się literackiego języka polskiego, historii i literatury polskiej. W poszukiwaniu pracy wędrował w r. 1908 po Europie; poznał Niemcy, Francję i Austrię. Po powrocie był od lipca do września 1910 w Katowicach redaktorem odpowiedzialnym założonego przez Wojciecha Korfantego pisma „Polak”; publikował tu pierwsze wiersze, a także opowiadanie Niewdzięcznik (1910 nr 96). Pod koniec t.r. wyruszył w kolejną podróż: przez Austrię i Szwajcarię do Włoch. Zwiedził Wenecję, Florencję, Ankonę i Asyż, w Rzymie pracował w katolickim Collegium Pontificium Germanicum et Hungaricum, a w r. 1911 zatrudnił się w hotelach w Neapolu i na Capri. W r. 1912 wrócił do Lipin i ponownie podjął pracę w hucie «Silesia»; nadal też działał w «Sokole». Po wybuchu pierwszej wojny światowej w r. 1914 został powołany do służby w armii niemieckiej; walczył na frontach Serbii, Macedonii, Litwy i Francji. Pisał wiersze okolicznościowe oraz poemat Sława Ojczyźnie mej (Utwory wierszem i prozą, Oprac. S. Wilczek, Wr. 1970).

W październiku 1918 został Ś. zdemobilizowany. Wrócił do Lipin, reaktywował tamtejszego «Sokoła» i objął jego komendę oraz utworzył komórkę POW. Od listopada t.r. należał do POW w Bytomiu, a w r. 1919 został komendantem POW Górnego Śląska na miasto i pow. Bytom. Działał w Naczelnej Radzie Ludowej w Lipinach, od 1 II t.r. był urzędnikiem jej Podkomisariatu w Bytomiu, pełnił też funkcję sekretarza Polskiego Komitetu Obywatelskiego. W sosnowieckiej jednodniówce „Iskra” opublikował 27 VI wiersz Do Orła Białego. Nocą z 16 na 17 VIII wziął udział w ataku na Piaśniki i kwaterę straży granicznej w Lipinach, po czym ogłosił antyniemieckie wiersze powstańcze: W imię Boże („Iskra” nr z 18 VIII 1919) i Nasz tryumf („Gaz. Robotn.” 1919 nr 8). Atak na Piaśniki opisał w Obrazku z powstania na Górnym Śląsku („Iskra” 1919 nr z 4 X); ułożył też, wzorowaną na „Marsyliance”, pieśń Silezjanka (Utwory wierszem i prozą…). W czasopiśmie „Powstaniec” publikował w r. 1919 artykuły polityczne nawołujące do zaangażowania w plebiscyt na Górnym Śląsku: Z życia wiarusa górnośląskiego (nr 2), Dwie kultury (nr 10), Zbliżają się żniwa (nr 13) oraz Więcej wierności i Z przeszłych dni (oba nr 15). Pod koniec pierwszego powstania śląskiego znalazł się 24 VIII t.r. w Sosnowcu, gdzie objął funkcję sekretarza Głównego Komitetu Opieki nad Uchodźcami. Po zakończeniu powstania (26 VIII) wrócił do Lipin. Od 9 IX był zastępcą szefa Sekcji Kasowej Komisariatu Rad Ludowych Śląskich.

W grudniu 1919 został Ś. sekretarzem Dzielnicy Śląskiej «Sokoła» oraz redaktorem naczelnym „Orędzia Sokolego”, na którego łamach prowadził agitację przed plebiscytem oraz publikował artykuły i odezwy (Umiejmy walczyć, 1920 nr 3, Duch sokoli, 1920 nr 10). W „Kurierze Zagłębia” (1920 nr 33) ogłosił wiersz Górnoślązacy. Napisał w tym czasie dramat Nad grobem powstańca (oprac. B. Szczecha, Zabrze 1990). W tomie poetyckim Z głębin duszy polskiej syna ziemi górnośląskiej. Wiersze i pieśni (Miechowice 1920) nawiązywał zarówno do romantycznej retoryki poezji patriotycznej i pieśni legionowej z pierwszej wojny światowej, jak i do młodopolskiej symboliki i poetyki natury. Dla uczczenia 25-lecia «Sokoła» wydał Srebrną Księgę Sokolstwa polskiego na Śląsku (Bytom 1920). Aresztowany w r. 1920 w Lipinach, został zwolniony po interwencji Polskiego Komisariatu Plebiscytowego; incydent ten zobrazował w jednoaktowej humoresce Sokół w więzieniu (Bytom 1920), wystawionej 3 XI 1921 w bytomskim Teatrze Ludowym Górnośląskim. Walczył w drugim powstaniu śląskim (19/20 VIII — 25 VIII 1920). W trzecim powstaniu śląskim (2/3 V — 5 VII 1921) był dowódcą kompanii i na jej czele wkroczył 7 V 1921 do Lipin, rozbrajając niemieckich żandarmów; internował niemieckich urzędników, a urząd gminny obsadził polskimi funkcjonariuszami. Po zakończeniu powstania prawdopodobnie przeniósł się do Dąbrówki Małej i tam pomagał w organizowaniu Związku Byłych Powstańców Śląskich. W r. 1921 został współredaktorem „Powstańca”, w którym publikował wiersze i artykuły: Racławice drugie (1921 nr 3), Śląski powstaniec (1921 nr 24), oraz Idee Kościuszki a powstanie na Górnym Śląsku (1922 nr 3). Bohaterom powstań śląskich poświęcił wiersze w nastroju elegijnym: Skończone powstanie, Jesień 1921, Poległym cześć, Nasz cel (wszystkie w Utwory wierszem i prozą…). Po przyłączeniu w r. 1922 części Górnego Śląska z Lipinami do Polski zaciągnął się w stopniu chorążego do WP; służył jako szef Referatu Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego przy dowództwie 73. pp w składzie 23. DP w Katowicach. Zginął w nocy z 2 na 3 II 1923 w Katowicach, zabity w przypadkowym incydencie w restauracji przez plutonowego 73. pp Władysława Kulika; został pochowany 7 II na cmentarzu parafialnym w Lipinach.

Ś. nie założył rodziny.

W opracowaniu Jacka Lyszczyny ukazał się tom Ś-a Płyńcie, o pieśni... i inne wiersze (Świętochłowice 2004).

 

Dawni pisarze pol., III; Enc. powstań śląskich (fot.); Nowy Korbut, XV; — Cimała B., Augustyn Świder (1886—1923), w: Tobie Polsko. Szkice biograficzne działaczy ruchu niepodległościowego na Górnym Śląsku, Red. W. Lesiuk, W. Zieliński, Opole—Kat. 1981; Hierowski Z., Poeci śląscy, w: Obraz liter. pol. XIX i XX w., III; tenże, Robotniczy poeta powstań górnośląskich, w: Nauczyciel z Lubszy i inne szkice, Kat. 1961; Ludyga-Laskowski J., Zarys historii trzech powstań śląskich 1919—1920—1921, W.—Wr. 1973 (fot.); Lyszczyna J., Na śląskim Parnasie. Poezja polska na Śląsku 1795—1922 wobec tradycji i współczesnych prądów literackich, Kat. 2002; tenże, Świat poetycki Augustyna Świdra, „Śląskie Miscellanea” T. 10: 1997; Ogrodziński W., Dzieje piśmiennictwa śląskiego, Oprac. L. Brożek, Z. Hierowski, Kat. 1965; Twardokęs S., Wilczek S., Materiały do biografii i twórczości Augustyna Świdra, „Zaranie Śląskie” 1961 z. 1a; — Hertz, Zbiór poetów pol., Ks. 5, 6; — „Głos Narodu” R. 31: 1923 nr 11 (nekrolog).

 

Jacek Lyszczyna

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.